Jak Założyć Nowy Krąg

ZWlAZEK HARCERSTWA POLSKIEGO
ORGANIZACJA STARSZEGO HARCERSTWA
POLISH SCOUTING ASSOCIATION
ASSOCIATION DE SCOUTISME POLONAIS

Aby nowy Krąg Starszo Harcerski mógł powstać, musi być minimum 5 kandydatów, znajomych lub przyjaciół, z których większość najeżała poprzednio do harcerstwa.
Upoważnienia na założenie Kręgu udziela Główna Kwatera Starszego Harcerstwa. Jeżeli start jest wykonany z poczuciem odpowiedzialności to Krąg ma szanse przetrwania i stania się wartościowym ośrodkiem
pracy Starszo Harcerskiej.

ETAP PIERWSZY
Osoba, która ma zamiar założyć Krąg Starszo Harcerski musi uzyskać zgodę Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa, a przez niego Głównej Kwatery Starszego Harcerstwa (G.K.S.H.). Jeżeli na danym terenie (w danym kraju) nie ma Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa należy się zwrócić wprost do Głównej Kwatery Starszego Harcerstwa (G.K.S.H.). Wraz ze zgoda założenie Kręgu, osoba ta otrzyma materiały i informacje dotyczące celów, działania i organizacji Starszego Harcerstwa oraz procesu zakładania nowego Kręgu.
Następnym krokiem jest zwołanie zebrania informacyjnego którego celem jest zapoznanie obecnych z Organizacja Starszego Harcerstwa, z zasadami ideowymi, celami i praca Starszego Harcerstwa oraz z przepisami obowiązującymi w Organizacji Starszego Harcerstwa.
Dla zainteresowanych, bezpośrednio po zebraniu informacyjnym (lub w późniejszym terminie) odbywa się zebranie organizacyjne z następującym porządkiem dziennym:

  1. Otwarcie zebrania.
  2. Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania.
  3. Przedstawienie programu zebrania.
  4. Wybory do władz Kręgu: Kierownika Kręgu, Sekretarza, Skarbnika (Rada Krygu), 3 członków Komisji Rewizyjnej.
  5. Ramowy program pracy Kręgu.
  6. Ustalenie składki członkowskiej wg. wytycznych G.K.S.H.
  7. Wybór nazwy Kręgu.
  8. Ustalenie terminów zebrań Krygu.
  9. Wolne wnioski.
  10. Zakończenie zebrania.

Uwaga : Do Rady Krygu oprócz Kierownika, Sekretarza i Skarbnika może należeć więcej osób (np. z-ca kierownika, 2-3 członków i ewentualnie kierownicy zespołów) w zależności od potrzeb i liczebności Krygu.

Protokół z zebrania organizacyjnego podpisany przez przewodniczącego i sekretarza zebrania należy wysłać do Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa z prośba o zatwierdzenie Kręgu na okres próbny załączając:

ETAP DRUGI
Na podstawie otrzymanego materiału, Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa dokonuje rejestracji Kręgu na okres próbny i zatwierdza Kierownika Kręgu, po czym informuje G.K.S.H. Wszystkie poczynania Kręgu są ważne od dnia rejestracji Kręgu. Krąg  po zarejestrowaniu na okres próbny otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz wszelkie potrzebne materiały.

ETAP TRZECI.
Z chwilą otrzymania rejestracji na okres próbny rozpoczyna się Zycie Kręgu.
Głównym nerwem Kręgu jest Kierownik, Sekretarz i Skarbnik Kręgu.
Kierownik jest odpowiedzialny za całość pracy Kręgu.
Naczelną władzą Kręgu jest Walne Zebranie Kręgu  i Rada Kręgu.
Istnienie i praca Kręgu zależy od przyjaznej, braterskiej atmosfery, celowości pracy i planowego oraz systematycznego działania.
Pracę rozpoczyna Rada Kręgu opracowaniem szczegółowego programu pracy Kręgu, podziałem prac i funkcji oraz omówieniem zakresu działania poszczególnych członków. Te wszystkie wyniki pracy wraz z protokółem (łami) ze spotkań Rady są przedstawione na pierwszym zebraniu Kręgu  do dyskusji, poprawek, ewentualnych zmian i ostatecznego zatwierdzenia. Od tego momentu Krąg zaczyna swoją normalną pracę według zatwierdzonego programu.
Kierownik kieruje całością pracy Kręgu , reprezentuje Krąg na zewnątrz, sprawdza i podpisuje sprawozdania z działalności Kręgu  i ważniejszą korespondencję.

Sekretarz prowadzi korespondencję, sporządza protokoły z zebrań Rady i Kręgu, zakłada ewidencję członków Kręgu notując: imię i nazwisko, miejsce i datę urodzenia, adres, telefon, ew. fax, E-mail, date Przyrzeczenia, stopień harcerski, datę wstąpienia do Kręgu, datę przyjęcia na członka rzeczywistego Kręgu, sporządza sprawozdania
z działalności Kręgu, podaje do wiadomości członkom Kręgu Komunikaty Informacyjne G.K.S.H. Biuletyny Informacyjne Naczelnictwa i wszelkie inne ważne informacje. Przygotowuje programy zebrań Rady i Kręgu, prowadzi ewidencję członków
rzeczywistych i kandydatów, utrzymuje chronologicznie i w porządku otrzymane materiały urzędowe i informacyjne. Wypełnia formularze “Wykaz stanu ewidencyjnego Kręgu” i wraz ze sprawozdaniem z działalności Kręgu wysyła do Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa w określonym terminie.

Skarbnik jest ośrodkiem inicjatywy gospodarczej Kręgu, prowadzi ewidencję składek członkowskich, regularnie przypomina i zbiera składki, prowadzi książkę kasową, wysyła w odpowiednim czasie należne składki do Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa.

Pozostali członkowie Rady i kierownicy zespołów prowadzą pracę im powierzoną.
Uwaga : Pomocną i ważną funkcją w Kręgu jest funkcja kronikarza. Kronika Kręgu to nie tylko dokument – pamiątka, ale też i pomoc przy sporządzaniu sprawozdań. Swobodny opis wydarzeń daje również pole do popisu zdolnościom literackim, rysunkowym czy fotograficznym.
Po zadowalającym odbyciu okresu próbnego, na wniosek Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa, G.K.S.H. zatwierdza Krąg i nadaje mu numer.

PRACA KRĘGU
Praca Kręgu to Służba Bogu, Polsce i bliźnim w życiu codziennym i wśród społeczeństwa.
Praca Kręgu ma dwa aspekty : wewnętrzny i zewnętrzny.

Praca wewnętrzna Kręgu obejmuje wszelkie zebrania i imprezy odbywające się w ścisłym gronie Kręgu. Jest to wewnętrzne życie Kręgu gdzie członkowie Kręgu poznają się i zżywają się razem, gdzie cementują się przyjaźnie, docierają się charaktery, wybijają się indywidualności, rozwijają się zainteresowania, uwidoczniają się zdolności, formują się zespoły o wspólnych zainteresowaniach, nowe inicjatywy mają pole do popisu.
Przechodząc od łatwych i krótkich zadań do dłuższych i trudniejszych członkowie Kręgu nabierają wprawy i pewności siebie. Całość zaś opiera się oczywiście na zasadach ideowych i celach Starszego Harcerstwa.

Praca zewnętrzna Kręgu obejmuje całą działalność Kręgu z udziałem osób spoza Kręgu lub dla nich. Praca ta może być prowadzona przez cały Krąg, przez poszczególne zespoły, lub nawet przez indywidualnych członków.

Działalność Kręgu może bye prowadzona w różnych dziedzinach:

Służby społecznej – pomoc samotnym, emerytom, polskim parafiom, szkołom, harcerstwu, pomoc lub praca w różnych organizacjach społecznych .
Skautowania – wycieczki, złazy, obozy stale lub wędrowne, wszelkiego rodzaju wyprawy czy kursy sportowo-kształceniowe jak np. wysokogórskie, kajakowe, żeglarskie, rowerowe itp.itp. Tego rodzaju “Wielka Przygoda” to silne i niezapomniane przeżycia, które zacieśniają więź przyjaźni.

Dziedzinie kulturalnej – pogłębianie wiedzy ogólnej oraz wiedzy w zakresie własnych zainteresowań; zapoznawanie się z polską literaturą, historią i ku1turą przez dyskusje, pogadanki, odczyty, wycieczki do muzeum, teatru czy na koncerty; szerzenie wiedzy o Polsce i sprawach polskich wśród swojego otoczenia; organizowanie lub uczestniczenie
w różnego rodzaju imprezach artystycznych, spotkania z okazji świąt i rocznic itp.,itp.
Dziedzinie towarzysko – rozrywkowej powiązanej czasem również ze zbieraniem funduszów – wieczorki, herbatki, gry towarzyskie, zabawy, kiermasze, przedstawienia, loterie fantowe itp., itp ..
To są tylko przykłady.
Kazdy Krąg dobiera sobie program wedlug własnych możliwości.


Związek Harcerstwa Polskiego
ORGANIZACJA STARSZEGO HARCERSTWA

Nazwa Kręgu _______________________________________

Deklaracja Kierownika Kręgu Starszoharcerskiego

Ja, niżej podpisany/a _____________________________________
Zobowiązuje się do rzetelnego prowadzenia pracy w Kręgu  Starszo-Harcerskim zgodnie z zasadami Przyrzeczenia i Prawa harcerskiego, oraz przepisami obowiązującymi w Związku Harcerstwa Polskiego i w Organizacji Starszego Harcerstwa.
Przepisy obowiązujące w Z.H.P. i Organizacji Starszego Harcerstwa oraz wytyczne pracy są mi znane.

Czuwaj !

Miejsce i data __________________ Podpis _________________

Podpis Kierownika Kręgu