O Nas

Organizacja Starszego Harcerstwa jest częścią składową Związku Harcerstwa Polskiego, światowej organizacji, która będąc nieprzerwaną ideową i organizacyjną kontynuacją polskiego skautingu zapoczątkowanego w 1910 roku przez Andrzeja Małkowskiego i Olgę Drahonowską-Małkowską działa poza granicami Kraju na podstawie statutu ZHP z 1936r. Stosuje harcerskie metody wychowawcze oparte na ideałach zawartych w Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim z potrójną służbą – Bogu, Polsce i bliźnim.

Działamy na czterech kontynentach: w Argentynie, Australii, Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pracami Związku kieruje Naczelnictwo z siedzibą w Londynie i z Przewodniczącym ZHP na czele. Związek składa się z Organizacji Harcerek, Organizacji Harcerzy, Organizacji Starszego Harcerstwa i I Organizacji Przyjaciół Harcerstwa. Terenowo Związek dzieli się na okręgi. Każdy okręg ma osobowość prawną, posiada i włada własnym majątkiem w kraju działania.

Obecna Naczelną Kierowniczką St. Harcerstwa jest druhna hm. Teresa Ciecierska

Nasze Cele

Celem Starszego Harcerstwa jest realizowanie zasad Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego w świecie ludzi dorosłych w życiu osobistym, społecznym i publicznym.

Organizacja Starszego Harcerstwa zrzesza osoby dorosłe:

  • którym podoba się harcerski styl życia
  • które chcą żyć w zgodzie z Prawem i Przyrzeczeniem harcerskim,
  • które pragną w szerszym kontekście życia studenckiego lub zawodowego oraz pracy społecznej realizować i szerzyć harcerski ideał służby Bogu, Polsce i bliźnim.

Starsze Harcerstwo na obczyźnie wspiera dorosłych Polaków i osoby pochodzenia polskiego urodzone, studiujące lub pracujące poza Polską w pracy nad sobą, pomaga trwać przy wierze i wartościach, dba o pielęgnowanie kultury, języka i wiedzy o Polsce, zachęca do doskonalenia tężyzny fizycznej, intelektualnej i moralnej, stwarza warunki do wspólnej działalności społecznej i dobroczynnej w swoim środowisku, świadomej służbie i odpowiedzialności, i tym samym do dawania swoim postępowaniem dobrego świadectwa o Polsce i Polakach. Tworzy wielką harcerską rodzinę ludzi dorosłych pracujących na różnych stanowiskach w różnych częściach świata do których zawsze się można zwrócić o pomoc i radę. 

Struktura

Podstawową jednostką organizacyjną jest krąg starszoharcerski z kierownikiem i radą kręgu na czele. Okręgowy Kierownik Starszego Harcerstwa koordynuje pracę wszystkich kręgów na terenie danego kraju i podlega bezpośredio Naczelnemu Kierownikowi Starszego Harcerstwa. Naczelny Kierownik jest członkiem Naczelnictwa z urzędu. Kieruje organizacją przy pomocy Głównej Kwatery Starszego Harcerstwa.

Kręgi starszoharcerskie to kręgi przyjaciół, ludzi aktywnych, pożytecznych i ciekawych świata. Są to jednostki koedukacyjne oparte na przyjaźni, współpracy, wzajemnej pomocy, wolnego wyboru i samostanowienia. Członkowie kręgu współtworzą własne programy kierując się wspólnymi wartościami i ogólnymi wytycznymi z Głównej Kwatery. Działalność obejmuje służbę Polsce, pracę społeczną, skautowanie, wycieczki i wędrówki, zajęcia kulturalno-oświatowe, gospodarcze i towarzyskie. W miarę możliwości i potrzeb, członkowie kręgu także wspomagają harcerstwo młodzieżowe.

Kierownik kręgu kieruje całością pracy Kręgu, zajmuje się sprawami administracyjno-organizacyjnymi oraz reprezentuje Krąg w stosunku do władz organizacyjnych i na zewnątrz. Rada Kręgu, która składa się z Kierownika Kręgu, Sekretarza, Skarbnika oraz w miarę potrzeby dodatkowych członków.

Harcerki i harcerze, którzy wychodzą ze swoich jednostek macierzystych lub wracają do harcerstwa po kilku latach przerwy, w kręgu starszoharcerskim mają okazję, by rozwinąć zainteresowania, podzielić się swoją wiedzą i zdolnościami, zawiązać nowe przyjaźnie, zrobić coś dobrego dla innych, pożytecznie spędzić czas. Do Starszego Harcerstwa mogą się również zgłosić osoby dorosłe, które nie były dotychczas w harcerstwie, a których pociąga nasza ideowość i praca i chciałyby przygotować się do złożenia Przyrzeczenia. Okres próby i warunki dla kandydatów z poza harcerstwa określają przepisy wewnętrzne.

Jak wstąpić do istniejącego kręgu Starszoharcerskiego

  • zgłoś się do Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa na terenie kraju zamieszkania, który poda kontakt do istniejących na terenie kręgów
  • jeżeli w Twoim kraju zamieszkania nie ma kręgu starszoharcerskiego, to sam go załóż!

Jak założyć krąg starszoharcerski

  • zapoznaj się z naszymi idealami, metodami i programami
  • zbierz grono przyjaciół – byłych harcerzy i harcerek lub osób dorosłych zainteresowanych ideą harcerską
  • zgłoś się do Okręgowego Kierownika Starszego Harcerstwa na terenie kraju zamieszkania albo bezpośrednio do Głównej Kwatery Starszego Harcerstwa
  • otrzymasz informację, materiały i wytyczne – przeczytaj, przemyśl, podziel się z przyjaciółmi
  • zgłoś do Okręgowego Kierownika St. Harcerstwa zamiar stworzenia próbnego kręgu
  • ułóż plan działania kręgu i akcję werbowania dalszych członków
  • uzyskaj kandydatów do Rady Kręgu
  • zorganizuj inauguracyjne zebranie próbnego kręgu na podstawie otrzymanych materiałów

Jak przeprowadzić inauguracyjne zebranie próbnego kręgu

  • powitaj zainteresowanych po harcersku – śpiewem, gawędą lub pokazem
  • gra zapoznawcza: ciekawe zadanie do wykonania w zespołach w określonym czasie
  • opowiedz krótko o harcerstwie i o roli, charakterze i programach pracy Organizacji Starszego Harcerstwa
  • przedstaw proponowany plan działania kręgu
  • zaproś do dyskusji na temat programu pracy kręgu, aby zorientować się, kto ma jakie zainteresowania i talenty
  • zidentyfikuj potencjalnych referentów, którzy pomogą, a z czasem przejmą odpowiedzialność za organizowanie wędrówek, pracy społecznej, akademii i przedstawien, imprez towarzyskich i sportowych, pracy zarobkowej.
  • zakończ wspólnym śpiewem przy ognisku lub przy kominku w izbie
  • poczęstunek

Jak powstaje program pracy kręgu

Plan pracy kręgu powstaje z inicjatywy jego członków w ramach ogólnych założeń Organizacji Starszego Harcerstwa: służba Polsce, praca społeczna, skautowanie, zajęcia kulturalno-oświatowe, praca zarobkowa i imprezy towarzyskie. Jest wspólnym dziełem jego członków, a nie narzuconym z góry schematem. Każdy krąg ma inny program, specyficzną dynamikę, swojego „ducha”, który rodzi się ze wspólnych przeżyć i działań oraz dążeń i aspiracji. Ważnym jest, aby w kręgu były osoby ciekawe świata, chętne do wspólnej wędrówki w różne dziedziny życia, których dotąd nie poznały i gotowe przyjąć współodpowiedzialność za wykonanie zadań. Zadaniem kierownika kręgu nie jest tworzenie i narzucanie programu pracy kręgu, a raczej podsuwanie myśli i doradzanie oraz czuwanie nad całością pracy.

Ramowy program roczny

W warunkach dużego rozproszenia i 24-godzinnego dnia pracy może być trudno wszystkim członkom kręgu spotykać się raz na tydzień, ale zebrania całego kręgu winny odbywać się przynajmniej raz w miesiącu.

Walne Zebranie Kręgu odbywa się raz do roku. Może ale nie musi być być na początku lub na zakończenie roku harcerskiego. Walne zebranie, w którym biorą udział wszyscy członkowie, wysłuchuje się sprawozdań kierownika, członków Rady Kręgu i innych funkcyjnych, przeprowadza się dyskuję nad sprawozdaniami, udziela absolutorium, uchwala budżet na następny rok, wybiera nowe władze kręgu i ustala ramowy program na bieżący rok pracy.

Ramowy program określa zadania wewnętrzne kręgu oraz zewnętrzne (dla innych), które członkowie kręgu zamierzają realizować w ciągu roku w następujących dziedzinach:

  • praca publiczna (służba Polsce)
  • praca społeczna (służba bliźnim)
  • życie duchowe i praca nad sobą
  • wędrówki, wycieczki krajoznawcze, biwaki
  • imprezy kulturalne i towarzyskie
  • akcje zarobkowe
  • inne np. werbowanie nowych członków, pomoc jednostkom młodzieżowym

Szczegółowy program pracy to kalendarz zebrań zwykłych, imprez i wycieczek „wewnętrznych” (w gronie członków kręgu), oraz „zewnętrznych” prac,  imprez i uroczystości (dla innych lub ogólno społecznych).

Gry starszoharcerskie

Turniej wiedzy

Żywy dziennik

Sąd nad postacią historyczną

Gry miejskie

Rozpoznanie postaci historycznej lub literackiej

Konkurs talentów

Debaty

Rebusy

%d bloggers like this: